توسعه و تکوین برترین موتور تولیدی ایران در مگاموتور
28 مهر 1401

توسعه و تکوین برترین موتور تولیدی ایران در مگاموتور

پروژه توسعه و تکوین موتور ME16 ، برترین موتور تولیدی داخل از نظر تکنولوژی زمستان ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش روابط عمومی مگاموتور، این پروژه که برای خودروهای شاهین سایپا (گیربکس دستی و اتومات) و P90 در نظر گرفته شده است با تلاش متخصصان مگاموتور از آبان ماه سال ۱۴۰۰ آغاز گردید.
بابک حجری مدیر پروژه توسعه و تکوین موتور ME16 با اشاره به تکنولوژی بالای این موتور گفت: موتور۱۶ سوپاپ ME16 مجهز به CVVT  و پمپ روغن با دبی متغیر بوده و از نظر تکنولوژی برترین موتور تولید داخل است، که تولید آن در مگاموتور با بیش از ۷۰ درصد ساخت داخل انجام خواهدشد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در اجرای این پروژه که با همکاری تمام واحدهای مگاموتور صورت گرفته است، افزود: این موتور قرار بود در سایپا سیتروئن به تولید برسد که بدلیل تحریم ها متوقف شده بود و با توجه به مسایل فنی و لجستیکی، تولید این موتور به مگاموتور محول گردید؛ با شروع پروژه از آبان ماه سال گذشته اقداماتی جهت پیدا کردن سازندگان قطعات این موتور آغاز گردید و با توجه به این‌که مقرر شد این موتور برای پلتفرم های گروه سایپا استفاده شود، تغییراتی به جهت انطباق گیربکس سایپا و نصب این قوای محرکه، بر روی خودرو صورت گرفت.
حجری در پایان افزود: ECU ، فلایویل، دیسک و صفحه کلاچ، منیفولد هوا، کاتالیست، ورودی و خروجی آب موتور و سنسورها متناسب با خودروی شاهین و P90 بازطراحی شد. اکنون در مرحله کالیبراسیون، تولید نمونه موتور برای خودروهایی آزمایشی و صحه گذاری محصول قرار داریم و امیدواریم بتوانیم در بهمن  ماه شاهد تولید انبوه  این موتور بر روی خطوط مگاموتور باشیم.
Top