افزایش توان و کاهش مصرف سوخت با موتور M15i
18 آذر 1402

افزایش توان و کاهش مصرف سوخت با موتور M15i

موتور M15I  با هدف ارتقای عملکرد موتور و کاهش مصرف سوخت در گروه سایپا تعریف و به منظور استفاده در خانواده ایکس ۲۰۰ تولید گردید.

به گزارش روابط عمومی مگاموتور، پس از طی دوره ایی چند ساله، طراحی و تولید این محصول در اواخرسال ۱۴۰۰ به منظور افزایش طول عمر پلتفرم ایکس ۲۰۰ بررسی و با تکیه بر توان داخلی و پس از انجام تست های موفقت آمیز عملکردی ودوام در دستور کار قرار گرفت.

موتور جدید دارای استاندارد آلایندگی یورو ۵ و قابل ارتقاء به یورو ۶ است و مصرف سوخت آن مطابق با الزامات قانونی تعریف شده است؛ این موتور بر روی دو خودروی کوییک GX و ساینا نهایی و در حال عرضه است.

موتور M15I نسبت به نسل قبلی خود تغییراتی نظیر افزایش بازدهی، توان موتور و کاهش مصرف سوخت را به همراه داشته است؛ این تغییرات در قطعات اصلی موتور شامل منیفولد هوا،‌منیفولد دود، سرسیلندر، پیستون و رینگ،‌یاتاقان های ثابت و متحرک موتور، ماژول V VT و تغییراتی در بلوک سیلندر جهت نصب بر روی محصولات گروه ایکس ۲۰۰ اعمال شده است. همچنین با توجه به این تغییرات، توان موتور به ۹۰ اسب بخار و گشتاور موتور به ۱۳۷ نیوتن متر رسیده  است.

لازم به توضیح است بیش از ۸۰ درصد قطعات این موتور ساخت داخل می باشد و تمامی نمونه های تولیدی با همکاری زنجیره تامین داخلی و با بهره مندی از زیرساخت های تولید داخل صورت گرفته است.

گفتنی است ؛ طی سال جاری ۸۴۰۰ دستگاه خودرو کوئیک GX و ساینا با موتور  M15I تولید شده است و ظرفیت تولید این موتور بر اساس زیر ساخت های تامین تا پایان سال به تولید ۸۰۰  دستگاه در روز خواهد رسید.

Top