برگزاری اولین نشست هم اندیشی مگاموتور با فعالان صنعت CNG
08 شهریور 1401

برگزاری اولین نشست هم اندیشی مگاموتور با فعالان صنعت CNG

اولین نشست هم اندیشی در حوزه ارتقاء و همکاری خودروسازان با فعالین حوزه خودروهای دوگانه سوز، زنجیره تامین صنعت CNG و حوزه تبدیل کارگاهی با هدف کاهش آلایندگی و مصرف سوخت و تولید خودروهای استاندارد دوگانه سوز در مگاموتور برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مگاموتور، کیومرث مبلغ ناصری در این نشست گفت: گروه بزرگ خودروسازی سایپا با برنامه تولیدی خود در سال جاری قصد دارد تا سقف ۵۰ هزار دستگاه خودروی دو گانه سوز را در مدار تولید قرار دهدکه این میزان تولید در صورت استقبال بازار نیز قابل افزایش است.

مدیرعامل مگاموتور افزود: کاهش آلایندگی، کیفیت محصولات، رضایت مشتری ، افزایش ظرفیت تولیدات کارخانه ایی و حمایت از تولید کنندگان داخلی و همچنین فراهم نمودن بستر بازار به منظور افزایش ظرفیت قطعات CNG از  جمله اهداف مهم گروه خودروسازی سایپا در این خصوص می باشد.

مبلغ ناصری تصریح کرد: از سویی دیگر عدم شفافیت و چشم انداز بازار صنعت CNG با افت شدید تولید خودروی دو گانه سوز توسط خودروسازان از سال ۹۶ تا کنون موجب بدون استفاده ماندن بخش عظیمی از ظرفیت صنعتگران CNG و به تبع آن عدم امکان برنامه ریزی و سرمایه گذاری، عدم پویایی، افت کیفیت، عدم رضایت و سرگردانی مشتری از این صنعت ارزشمند گردیده است که به همین دلیل حمایت از فعالان این عرصه از دیگر دلایل اتخاذ این رویکرد می باشد.

وی اظهار داشت: از این روی با توجه به ظرفیت ها، پتانسیل ها و توانمندی فعالان صنعت CNG در کشور این پیوند ارزشمند را فرصتی مناسب در جهت رسیدن به اهداف ترسیم شده می دانیم.

مدیر عامل مگاموتور افزود: برای رسیدن به اهداف مذکور هدایت و راهبری بازار این صنعت، ازحمایت و همراهی مجموعه بزرگ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به عنوان سیاست گذار و راهبر سبد سوخت کشور بهره مند خواهیم بود.

وی خطاب به فعالان صنعت CNG  ابراز امیدواری کرد : با توجه به رویکرد گروه بزرگ خودروسازی سایپا درتولید محصولات دوگانه سوز همچنین تولید محصولات با کیفیت متناسب با استانداردهای لازم توسط فعالان صنعت CNG  و نیز حمایت متولیان تامین سبد سوخت کشور به ۳ هدف نهایی تولید محصول با کیفیت، کاهش آلایندگی و رضایتمندی مصرف کننده دست پیدا کنیم.

وی در پایان این نشست اظهار داشت: ۲ محصول با ۳ تنوع دوگانه سوز در سال جاری و تولید ۲ محصول با ۶ تنوع و ظرفیت ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده توسط گروه خودروسازی سایپا و شرکت زامیاد به بازار عرضه خواهد شد.

احسان جابری رئیس هیات مدیره و قائم مقام مدیرعامل مگاموتور نیز در این جلسه گفت: ایران دومین رتبه ذخایر گاز طبیعی دنیا را در اختیار دارد و به منظور استفاده حداکثری از این مزیت رقابتی خدادادی سه هدف کلان در کشور تعیین و برنامه ریزی گردیده است.

وی افزود: اهداف مذکور از منظر اقتصادی کاهش هزینه سبد مصرف سوخت، از منظر مسولیت اجتماعی و حفظ و صیانت از سلامت مردم،کاهش آلایندگی محیط زیست و از منظر خودکفایی کاهش وابستگی به تامین سوخت های فسیلی از جمله بنزین از خارج از کشور را در پی خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: درایت مدیران ارشد کشور منتج به ایجاد زیرساخت های لازم جهت بهره برداری و تحقق اهداف یاد شده گردید که مصادیق آن ایجاد بیش از ۲ هزار و پانصد جایگاه CNG در کشور، سرمایه گذاری و خلق دانش فنی در بخش های خصوصی و دولتی، تولید قطعات پیچیده و با تکنولوژی بالا مانند مخزن، شیر رگولاتور، ریل سوخت و سیستم های کنترل خودروهای CNG و … در این صنعت می باشد که لازم است از این فرصت جهت رسیدن به اهداف کلان صنعت خودرو بهره برداری گردد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر صنعت CNG کشور مورد توجه و حمایت سازمان های محیط زیست، سازمان استاندارد و وزارت نفت قرار گرفته و در همین راستا باید مشوق های مالی جهت طراحی پلت فرم های جدید خودرو CNG و افزایش کیفیت تولید و تبدیل کارگاهی اصولی و فنی تخصیص یابد.

جابری در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به رویکرد جدید گروه خودروسازی سایپا و توانمندی فعالان صنعت CNG می توان برای حفظ منافع همه ذینفعان و رسیدن به اهداف کلان در احیای تولید خودروهای سواری CNG به سبد محصولات گروه خودروسازی سایپا بصورت منسجم نتایج ارزشمندی را برای جامعه به ارمغان آورد.

همچنین در این جلسه رضا کاظم نژاد مدیریت پژوهش و فن آوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ضمن تقدیر از برگزاری این نشست گفت: امیداریم با تصمیمات صورت گرفته توسط گروه خودروسازی سایپا و با ارائه تدابیر و راهکارهای مناسب فعالان صنعت CNG پیوند تولید کنندگان کیت و خودروسازان مستحکم تر شود.

رضا کاظم نژاد افزود: هدف نهایی در تمامی هدف گذاری ها و تصمیمات اتخاذ شده رضایت و نفع مردم در استفاده از محصولات تولید داخل است.

وی اظهار داشت: اضافه شدن تولیدات خودروی سواری دو گانه سوز به سبد تولید، نوید بخش حمایت از فعالان صنعت CNG و هدف گذاری این بخش در آینده است.

کاظم نژاد افزود: با پیگیری های صورت گرفته توسط شرکت ملی پالایش و پخش از سازمان محیط زیست تاییدیه کیفیت خودروهای دوگانه سوز تولید کارخانه ایی را دریافت و با توجه به الزام قانونی درتلاش هستیم تا برای تولیدات گارگاهی نیز اقدام نماییم.

وی تصریح کرد: در همین راستا باید تلاش کنیم تا علاوه بر تولید با کیفیت محصولات CNG قابل رقابت با نمونه خارجی، سطح کیفیت خودروهای دو گانه سوز را در کشور ارتقا دهیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم با توجه به فرصت ایجاد شده ، هر دو گروه خودروسازی و فعالان عرصه CNG به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

Top